po co nartom struktura

Na początek troche teorii:

Struktura ma za zadanie zwiększyć poślizg narty poprzez wodę jako medium smarownicze (woda powstaje w wyniku tarcia jak wiemy przy tym procesie wytwarza się ciepło), ale gdy jest go za dużo to wtedy woda działa jak klej, a struktura zapobiega takiemu niepożądanemu działaniu wody.
Wyróżniamy kilka rodzajów struktur narciarskich:

  • Struktura Linearna (liniowa – linear structure). Nacięcia na narcie są długie i gęste. Jedna linia przechodzi praktycznie przez całą długość narty, stąd też nazwa.
  • Struktura Krzyżowa (cross structure). W tym wypadku nacięcia są krótkie (od ok. 1,5cm do nawet 0,4cm) i ułożone w dość specyficzny wzór.
  • Struktura Krzyżowa symetryczna (jodełka – broken V structure). podobnie jak w strukturze krzyżowej nacięcia są krótkie ale tym razem ułożone we wzór trochę przypominający drzewo iglaste.
    Struktura Ukośna (screw structure). Podobnie jak w strukturze krzyżowej nacięcia są krótkie ale tym razem ułożone albo w lewo albo w prawo.

Strukturę dobieramy do warunków panujących na trasie zjazdu lub biegu oraz do wagi i umiejętności zawodnika (struktury są wykorzystywane głównie w narciarstwie zjazdowym, biegowym i skokach narciarskich).

 

Od słów do czynów. Postanowiłem profesjonalnie podejść do tematu niestety efekt (może raczej skutek) ciężko zaklasyfikować. Struktura krzyżowa symetryczna? Raczej nie.  Wyszedł mix

Prace ręczne nie są moją mocną strona ale nie to w  tym przedsięwzieciu jest najważnejsze…

 

Na moim poziomie struktura nie ma kompletnie żadnego znaczenia za to zabawa z żelazkiem była przednia.

Artykuł czytany 1869 razy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.